Wyoming Area varsity 2016 fall sports schedule


FOOTBALL

(All games 7 p.m.)

Aug. 26 – Wallenpaupack

Sept. 2 – Crestwood

Sept. 9 – at Berwick

Sept. 16 – Coughlin

Sept. 23 – Scranton Prep

Sept. 30 – at Hanover Area

Oct. 7 – GAR

Oct. 14 – at Dallas

Oct. 21 – at Williamsport

Oct. 28 – at Pittston Area

CROSS COUNTRY

(All meets 4:15 p.m. unless noted)

Sept. 3 – Cliff Robbins Memorial at Misericordia, 10:45 a.m.

Sept. 7 – at Dallas

Sept. 14 – at Wyoming Seminary

Sept. 21 – Wyoming Seminary

Sept. 28 – at Dallas

Oct. 5 – at Pittston Area

Oct. 12 – at Lake-Lehman

Oct. 19 – WVC Coaches Meet at Wyoming County Fairgrounds, 2 p.m.

GOLF

(All matches 4:15 p.m. unless noted)

Aug. 22 – Tryba Tournament at Fox Hill, 9 a.m.

Aug. 24 – at Pittston Area

Aug. 26 – at Tunkhannock

Aug. 29 – Coughlin

Aug. 31 – at Hazleton Area

Sept. 2 – Crestwood

Sept. 6 – at Wyoming Valley West

Sept. 8 – at Dallas

Sept. 12 – Pittston Area

Sept. 15 – Tunkhannock

Sept. 19 – at Coughlin

Oct. 3 – Pre-District tournament at Fox Hill, 9 a.m.

FIELD HOCKEY

(All games 4:15 p.m. unless noted)

Sept. 2 – GAR*

Sept. 7 – at Delaware Valley

Sept. 9 – Meyers*

Sept. 12 – Hazleton Area

Sept. 14 – at Lackawanna Trail*

Sept. 19 – Honesdale*

Sept. 21 – at Lake-Lehman

Sept. 23 – Pittston Area

Sept. 24 – Selinsgrove at Wyoming Seminary, 9:30 a.m.*

Sept. 26 – at Tunkhannock

Sept. 28 – Wallenpaupack*

Oct. 1 – Holy Redeemer*

Oct. 3 – at Wyoming Seminary

Oct. 5 – Wyoming Valley West

Oct. 10 – at Abington Heights*

Oct. 12 – Coughlin

Oct. 17 – at Crestwood

Oct. 19 – Dallas

BOYS SOCCER

(All games 4:15 p.m. unless noted)

Sept. 3 – Blue Ridge*

Sept. 7 – Hazleton Area

Sept. 9 – Coughlin

Sept. 13 – at Wyoming Valley West

Sept. 15 – at Pittston Area

Sept. 17 – at West Scranton*

Sept. 19 – Tunkhannock

Sept. 23 – Crestwood

Sept. 27 – at Dallas

Sept. 29 – at Hazleton Area

Oct. 1 – Mountain View*

Oct. 3 – at Coughlin

Oct. 6 – Wyoming Valley West

Oct. 11 – Pittston Area

Oct. 13 – at Tunkhannock

Oct. 17 – at Crestwood

Oct. 19 – Dallas

GIRLS SOCCER

(All games 4:15 p.m. unless noted)

Sept. 2 – Meyers

Sept. 6 – at Lake-Lehman

Sept. 8 – Wyoming Seminary

Sept. 12 – at Nanticoke

Sept. 16 – at Berwick

Sept. 20 – at Hanover Area

Sept. 22 – GAR

Sept. 24 – Coughlin*

Sept. 26 – Holy Redeemer

Sept. 28 – at Meyers

Sept. 30 – Lake-Lehman

Oct. 4 – at Wyoming Seminary

Oct. 7 – Nanticoke

Oct. 8 – at Mountain View*

Oct. 12 – Berwick

Oct. 14 – Hanover Area

Oct. 18 – at GAR

Oct. 20 – at Holy Redeemer

GIRLS TENNIS

(All matches 4:15 p.m. unless noted)

Aug. 25 – Holy Redeemer

Aug. 26 – Coughlin

Aug. 31 – at Wyoming Seminary

Sept. 2 – at Wyoming Valley West

Sept. 6 – at Tunkhannock

Sept. 8 – Pittston Area

Sept. 12 – Berwick

Sept. 16 – at Dallas

Sept. 19 – Hanover Area

Sept. 21 – MMI Prep

Sept. 23 – at GAR

Sept. 26 – at Crestwood

Sept. 28 – at Hazleton Area

GIRLS VOLLEYBALL

Sept. 7 – Hanover Area

Sept. 9 – at Holy Redeemer

Sept. 10 – at Tunkhannock, 9 a.m.

Sept. 12 – Nanticoke

Sept. 14 – at Tunkhannock

Sept. 19 – at Pittston Area

Sept. 21 – at Wyoming Valley West

Sept. 23 – Dallas

Sept. 24 – at Wyoming Valley West Tournament, 9 a.m.

Sept. 27 – Lake-Lehman

Sept. 29 – at Delaware Valley

Oct. 4 – GAR

Oct. 11 – at North Pocono*

Oct. 13 – Berwick

Oct. 17 – MMI Prep

Oct. 19 – Coughlin

Oct. 24 – at Meyers

Oct. 25 – at Hazleton Area

Oct. 27 – at Crestwood

* Denotes exhibition

Note: Schedules are subject to change

http://psdispatch.com/wp-content/uploads/2016/08/web1_WAlogo-1-.jpg
comments powered by Disqus